1.Rapor Hakkında 

      Alaçatı Marina Palace  Otel olarak Turizmde sürdürülebilirlik çalışmalarının çevresel ve kültürel miras üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirmek için, sürdürülebilir turizmin getirdiği sorumlulukların bilincindeyiz. Gelecek nesiller için daha iyi bir dünya bırakmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda çevresel etkilerin azaltılması, enerji, su ve atık yönetimi, kültürel ve sosyal mirasın korunması, yerel halka ekonomik ve sosyal olarak fayda sağlama ve çevreyi koruma gibi sürdürülebilirlik kavramı içinde yer alan birçok konuda çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın öneminin her geçen gün daha çok hissedildiği günümüz dünyasında üzerimize düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeyi amaç edinir, çevre bilincinin çalışanlarımız ve paydaşlarımız tarafından benimsenmesi için çaba gösteririz. Sürdürülebilirlik risklerinin etkin biçimde yönetilmesi ve sürdürülebilir büyümenin uzun vadeli stratejilerle sağlanmasına odaklanıyor ve bu sayede başarımızı her geçen gün arttırmayı hedefliyoruz. Tesisimizin sahip olduğu Entegre yönetim Sistemleri ile birlikte hem çevre için hem de misafirlerimiz için kaliteli ve insan sağlığı için kaliteli ve güvenli ürün ve hizmetler sunmaktayız. Çalışmalarımıza ilişkin performans göstergelerini takip sistemlerimize dahil ederek stratejik planımıza ulaşmayı hedefliyoruz.
Bu rapor 2023 yılı verilerini içermektedir. 

 

2.Tesis Tanıtımı ve Tesis Özellikleri 

     Alaçatı  sörf cennetinde yeriniz hazır ..! 
Alaçatı Marina Palace  Otel, siz değerli misafirleri için incelikle tasarlanmış olup farklı bir tatil anlayışını gerçek servisi, sıcaklığı, samimiyeti, aile ortamını ve kendi evinizdeki rahatlığı  sizlere sunmak amacıyla hizmetinizdedir. 
Otelimiz Alaçatı Liman Mevkii’nde bulunmaktadır. Bulunduğumuz bölge elit, kaliteli, sessiz ve  Alaçatı Port Evleri’nin , Port Alaçatı Marina’ ve sörf okullarının bulunduğu bölgedir. Otelimiz deniz kıyısında olup deniz ile  aramızda bir yol bulunmaktadır , denize mesafemiz 10 metredir. Ancak buradan denize girilememektedir. Alaçatı’da denize ve plajlara en yakın otellerden birisi olan Alaçatı Marina Palace  ünlü Çark Plajı’na 500 metre , sörf okullarına 350 metre, Port Alaçatı Marina’ya 200 metre , Delikli Koy’ a 4 km, Alaçatı Pazar Yerine 2 km, Alaçatı Çarşı’ya 3 km ve Ilıca Plajı’na 6 km mesafededir.
Otelimiz 1600 metre kare açık , 450 metre kare kapalı alandan oluşmakta olup geniş büyük bahçeye sahiptir , 1 adet açık yüzme havuzu olan ve sosyal mesafeyle ilgili sorun yaşamayacağınız bir tesistir.
Tesisimizde 6 standart oda , 3 delüks  oda, 2 aile odası ve 1 suit oda olmak üzere toplam 12 odamız mevcut olup 40 yatak  kapasitesi bulunmaktadır.
Eşsiz güzellikteki bahçemizde sabahları kuş sesi eşliğinde doğal serpme köy kahvaltınızı yapabilir, akşam beş çayı ikramınızı ev yapımı kurabiyeler eşliğinde alabilirsiniz.  30 kişilik 50 m2 kapalı restaurant ve 50 kişilik 200m2 açık yemek ve kahvaltı alanımız mevcuttur.
Otelimiz evcil hayvan dostu olup “Misafirlerimizin dostu bizim de dostumuzdur.” ilkesini benimsemektedir.
Otelimiz Nisan ve Ekim ayları hizmet vermekte olup kalan aylarda kapalıdır.            


3.Sürdürülebilirlik Ekibi

 
Ekip lideri:Hüseyin Çetin 
Selçuk Üniversitesi Akşehir Meslek Yüksek Okulu turizm ve otel işletmeciliği mezunu olup otelin müdürlüğünü yapmaktadır.TSSF can kurtaran sertifikası,hijyen ve sanitasyon belgesi ve yiyecek içecek kursu garson sertifikası mevcuttur. Otelin sürdürülebilirlik politkasında ekip lideridir.
Satın alma müdürü:İbrahim Filiz
Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksek Okulu turizm ve otel işletmeciliği mezunu olup otelin müdür yardımcılığını yapmaktadır.Hijyen ve sanitasyon belgesi,ilkyardım sertifikası bulunmaktadır.Otelin Otelin sürdürülebilirlik politikasında satın alma departmanı temsilcisidir.
Çevre temsilcisi:Dönüş Fide
Uzunbey İlkokulu mezunudur.Kat hizmetleri sertifikası ve bilgisayar kullanımı sertifikaları mevcuttur. Otelin sürdürülebilirlik politikasında çevre temsilcisi olarak görev almaktadır.
Enerji yönetimi temsilcisi:Mehmet Korkmaz
Açık Öğretim Anadolu Lisesi mezunu ve otelimizde gece sorumlusu olarak görev yapmaktadır.Yiyecek içecek hizmetleri kursu,amatör denizcilik ,amatör telsiz,insansız hava aracı dron kullanma belgeleri mevcuttur. Otelin sürdürülebilirlik politikasında enerji yönetimi temsilcisi olarak görev yapmaktadır.
İşletmemizde yabancı personel bulunmamakla birlikte kadın-erkek oranı %75 erkek %25 kadın olarak dağılım göstermektedir.


  4.Çevre Etkilerinin Azaltılması

         Alaçatı Marina Palace Otel olarak Turizmde sürdürülebilirlik çalışmalarının çevresel ve kültürel miras üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirmek için, elimizden gelen maksimum gayreti gösterme arzusu içerisindeyiz. Bu doğrultuda çevresel etkilerin azaltılması, enerji, su ve atık yönetimi, kültürel ve sosyal mirasın korunması, yerel halka ekonomik ve sosyal olarak fayda sağlama ve çevreyi koruma gibi sürdürülebilirlik kavramı içinde yer alan birçok konuda çalışmaktayız İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın öneminin her geçen gün daha çok hissedildiği günümüz dünyasında üzerimize düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeyi amaç edinir, çevre bilincinin çalışanlarımız ve paydaşlarımız tarafından benimsenmesi için çaba gösteririz. Sürdürülebilirlik risklerinin etkin biçimde yönetilmesi ve sürdürülebilir büyümenin uzun vadeli stratejilerle sağlanmasına odaklanıyor ve bu sayede başarımızı her geçen gün arttırmayı hedefliyoruz.
Otelimiz, sağlık, güvenlik gibi yerel/ bölgesel ve ulusal/uluslararası tüm yasaları uygular ve takip eder.
Havuz operatörümüz ters yıkama ile ilgili eğitimler almakta ve uygulamaktadır.
Misafirlerimiz ve çalışanlarımız için genel alan wclerde bulunan stikerlar ile suyu tasarruflu kullanmaları için ricalarda bulunulmuştur. Misafir odalarında 2 hazneli sifon butonları bulunmaktadır.
    
Bahçe sulamada otomatik, fıskiye sistemleri kullanılarak suyun daha az kullanılması sağlanmıştır. Bahçe sulama planı ile gün ısıgı etkisini kaybettikten sonra sulama yapılarak su kayıplarının önlenmesine katkıda bulunulmustur.
Alaçatı Marina Palace Otel ülke kaynaklarının korunması hususunda ülkemizin kanun ve mevzuatlarına tam anlamıyla bağlıdır.
Satın alma politikalarında yerel üreticiye öncelik verir. Tek kullanımlık malzemelerden mümkün olduğunca kaçılır, bu bağlamda restaurant ve bar bölümümüzde tek kullanımlık çay bardakları ve kaşıklarından cam bardak ve kaşıklara geçiş yapılmıştır. Bahçe aydınlatmalarında zaman ayarlı fotosel ile birlikte tamamen led ampuller kullanılmaktadır. 
Atıkları doğru şekilde, özelliklerine göre ayrı alanlarda depolar, yasal depolama süre sınırlarını aşmadan lisanslı/yetkili firmalara teslim ederek, kayıtlarını muhafaza ederiz.Qr menüleri tercih ederiz.
    
Çevre yönetimi konusundaki performansımızı ölçer, bu verileri hedefler ile izler ve performansımızı geliştirmeye çalışırız. 
Çalışanlarımızı çevre konusunda eğitmeyi ve duyarlılıklarını arttırmayı amaçlarız.


 
  5.Personel ve Çalışma Hayatı

                     Sürdürülebilirlik yönetim sisteminin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenmekte, sistemin sunumundaki rolleri ve sorumlulukları hakkında periyodik rehberlik ve eğitim almaktadır. Çalışanlarımıza ilk işe başladıklarında oryantasyon eğitiminin ardından misafir hizmet kalitesini arttırmak için her departmanın uyması gereken kuralları sorumluları tarafından anlatılmakta, oluşabilecek afetlerde gönüllü esasına dayalı olarak personellerimizin yardım faaliyetlerine katılımını organize etmekteyiz. Personellerimize düzenli olarak enerji tasarrufu ve cihazların tasarruflu kullanılması konusunda bilgilendirmeler yapmaktayız.
Alaçatı Marina Palace Otel  yöresel toplum ile pozitif ilişkiler kurarak, personelleri arasında yaş, cinsiyet, ırk ayrımcılığı yapmamayı, ilke haline getirmiştir. Personellerimizin güncel eğitimler almasını ve mevcut eğitimlerinin güncellenmesi veya revize edilmesini destekleriz.
Misafir memnuniyet odaklı hizmet verdiğimiz kadar personel ve ekip memnuniyetine de önem veren bir tesis olduğumuz için personellerimizin sağlığını , mutluluğunu ve başarısını çok önemser ve kendilerini burada hem profesyonel anlamda geliştirmesini sağlamaya çalışır hem de aile gibi bir ortamda olmasını benimsetmeye çalışırız.
Personellerimiz bizler için önemli ve kıymetlilerdir. Sezon sonunda ve sezon başında çalışanlarımızla personel gecesi yaparak sezonu birlikte açmaktan ve kapatmaktan keyif alır, bu şekilde de ekip ruhunun ve kalitenin daha da üst seviyelere çıkmasını hedefleriz.
        


6.Yapılan Sosyal Çalışmalar

    Bulunduğumuz bölgede komşuluk ilişkilerine önem verir ve bölgemizdeki halk ve işletmeler ile iyi ilişkiler kurarak, toplumsal, sosyal ve çevresel etkileri sorumluluk anlayışı ile eğitimden spora, çevreden sanata kadar pek çok alanda sürekliliği olan ve yarattığı etki ölçülebilir olan projelere destek vermeyi hedefleriz. Turizm veya birçok farklı dernekler ile iletişim halinde olup çeşitli faaliyetlerde ülke ve bölge tanıtımı, fuar, açılış vb. kongrelerde bir arada olmayı önemseriz.

              

7.Kültürel Çalışmalar

          Alaçatı Marina Palace Otel içerisinde bulunduğu Çeşme-Alaçatı bölgesinin kültürünü ve geleneklerini otelin tüm bölümlerinde ve mimarisinde yaşatmak için azami hassasiyet göstermektedir. Meşhur doğal serpme köy kahvaltımızdaki ürünleri genellikle yerel bölgemizden temin etmeyi kendine görev edinen ve yaptığımız çeşit çeşit doğal reçeller, salçalar, soslar ve bahçemizden topladığımız zeytinleri misafirlerimize sunmaktan mutluluktan duyarız. Ayrıca zamanında meşhur ege otlarınla misafirlerimizi tanıştırmayı ve bilgi vermeyi çok severiz. - Her yılın Nisan ayında Alaçatı Ot Festivali kapsamında etkinlik düzenleniyor ve bu etkinlikte yerli Alaçatı otları farklı tariflerle misafirlere ve ziyaretçilere sunuluyor.
Alaçatı, Çeşme ve yakın bölgelerdeki önemli Turistik yerleri web sitesinde yayınlar ve gelen misafirlere bölgenin tanıtımımı yapacak personeller yetiştirir. Alaçatı ve Çeşme bölgesinin kültürel mirasının daha iyi anlaşılması için otel içerisinde ufak bir kütüphane kurmuş olup misafirlerine harita ve ücretsiz kültürel ve tarihi kitaplar ve dergiler hediye etmektedir.                                             

 

Alaçatı Marina Palace Sürdürülebilirlik Yönetim Sistemi

 

Merkezi Konum

 • İzmir Adnan Menderes Hava Limanına 80km
 • Alaçatı merkez ve Hacımemiş mahallesine yürüme mesafesinde 15dk. Araç ile 5 dk uzaklıkta
 • Plaja yürüme mesafesinde

Oda İmkanları

 • Klima, TV,Kasa, Ücretsiz Wi-Fi,Minibar,Saç kurutma makinesi, Çay & Kahve seti
 • Havuz manzaralı oda

Resepsiyon

 • 24 Saat telefon
 • Ücretsiz oda servisi
 •  Ücretsiz bisiklet imkanı

Yeme & İçme

 • Alaçatıya özel taze meyve,sebze ve ev yapımı reçellerden oluşan yöresel kahvaltı
 • Günlük fiks menü,ev yemekleri ve ege lezzetleri
 • Alakart menü ve özel siparişleriniz
 • Hergün ücretsiz 5 çayı ve ev yapımı kurabiye ikramı

Sosyal Medya

Sosyalmedya da bizi takip edebilirsiniz.

0 232 716 07 40 - 0 232 716 07 39

 info@alacatimarina.com
WhatsApp : 0 530 441 90 24
Alaçatı mahallesi 18000 Sk  N 39 liman mevkii Çeşme - İzmir

Sürdürülebilirlik